Porcelanki z Seszeli

Artykuł i zdjęcia pochodzą ze strony: www.seashell-collector.com
Napisany przez: David Touitou , 11 lipca 2002 r.
Tłumaczenie: Krzysztof Kuźniar, 3 sierpnia 2004 r.

Seszele są idealnym miejscem do oglądania pięknych porcelanek w ich naturalnym środowisku. Oprócz zdjęć, zamieściłem krótkie informacje na temat częstości występowania danego gatunku w tym regionie, a także kilka innych interesujących wiadomości opartych na moim doświadczeniu. Nie zapomnij, że łowienie żywych ślimaków jest zabronione tak samo jak polowanie za pomocą włóczni bądź harpuna na wodach Seszeli. To pozwala na zachowanie naturalnego środowiska przez lata, a chyba nie muszę wyjaśniać, że jest to istotne. Nazwy muszli są oparte na książce Felixa Lorenza i Alexa Huberta "Przewodnik po porcelankach z całego świata", wydanie pierwsze. Lista porcelanek z Seszeli została wzięta z książki Alana Jarret'a: "Muszle morskie Seszeli". Zapraszam do lektury i oglądania!


Żywa Cypraea erosaPORCELANKI Z SESZELI

Cypraea annulus
Najbardziej pospolita porcelanka występująca na Seszelach. Można ją znaleźć wszędzie, przesuwając niewielkie odłamki skalne lub zaglądając pomiędzy glony.
Cypraea arabica immanis
Nieczęsty lub rzadko spotykany gatunek. Znalazłem tylko jeden okaz żywy, na martwym rozgałęzionym koralowcu usytuowanym przed granitowym urwiskiem, gdzie fale roztrzaskiwały się z dużą siłą. Tego dnia woda była wystarczająco spokojna, by móc pływać...
Cypraea argus contrastriata
Niezbyt często spotykana porcelanka. Znalazłem kilka martwych, świeżych (termin martwy, "świeży" oznacza muszlę bez ślimaka, znalezioną w wodzie - przyp. tł.) okazów, ale nigdy nie widziałem żywego osobnika. Zwykle ma różowy odcień muszli.
2 3 4 5
IdĹş do gĂłry
Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Polska wersja English version Muszle.net.pl - strona główna