Cypraea diluculum
Nieczęsta lub rzadka porcelanka. Znalazłem tylko jedną żywą ( bardzo mała - to był osobnik młodociany), a także jeden okaz plażowy... Ta widoczna na zdjęciu była kupiona od lokalnego sprzedawcy. Żywy okaz został znaleziony w płytkiej wodzie pod małym kawałkiem martwego koralu (na głębokości 50 cm).
Cypraea erosa
Pospolity gatunek na Seszelach. Może się różnić pod względem długości, jak i rozmiarów, ale również jeśli chodzi o kolor (od jasnego po ciemną zieleń). Niektóre okazy C. erosa mają gruby kallus (sprawdź w Słowniczku - przyp. tł.). Tego ślimaka można znaleźć zarówno w spokojnych wodach lagun lub też na obrzeżach rafy koralowej. Głównie występuje pod skałami i koralowcami lub między rozgałęzionymi płatami korali.
Cypraea fimbriata fimbriata
Ta pospolita porcelanka jest bardzo mała, ale w jednym miejscu (Praslin) może być naprawdę duża jak na ten gatunek. C. fimbriata jest jasna lub ciemna. Ślimak ukrywa się pod średniej wielkości blokami martwych koralowców.
Cypraea globulus brevirostris
Żywe osobniki tego gatunku są trudne do znalezienia, mimo że okazy plażowe występują stosunkowo często na Seszelach. Zwykle ślimak zakopuje się w piasku i może zejść kilka dobrych godzin, zanim weżmiemy go żywcem... Jedyny żywy okaz, jaki widziałem, pełzał po piasku w ciągu dnia w okolicach rafy koralowej. Przypuszcza się, że żywe osobniki zakopują się w zwałowisku korali razem z C. cicercula i C. scurra.
Cypraea helvola argella
Jedna z najpospolitszych porcelanek. Wiele różnobarwnych, świeżych, martwych okazów można spotkać w okolicach Seszeli. Rzeczą, która mnie porusza, jest ubarwienie niektórych okazów: bardzo ciemny brąz. Ślimak ukrywa się pod małymi kawałkami martwego koralowca.
Cypraea hirundo francisca
Miejscowy gatunek. Barwa tego lokalnego gatunku nie jest niebieska, ale różowa. Nie jest zawsze usiany plamami. Znalazłem kilka okazów plażowych, jeden świeży, martwy. Wiem, że inni kolekcjonerzy znaleźli wiele porcelanek tego gatunku w Mahe. Żywy osobnik, jakiego widziałem, był ukryty pod małym skrawkiem martwego koralu w towarzystwie glonów, pomiędzy krawędzią rafy koralowej a laguną.
Cypraea histrio
To jest również jedna z popularniejszych muszli na Seszelach. Pod dużymi kamieniami może być łatwo znaleziona w towarzystwie co najmniej 4 ślimaków C. histrio. Istnieje wiele wariacji kolorystycznych w obrębie tego gatunku, od żółtawego po odcienie czerni. Jedna zdumiewająca zmienność to czerwony kolor podstawy u niektórych młodocianych osobników (zdjęcie obok). Podobnie jak C. caputserpentis, preferuje wzburzoną wodę.
Cypraea isabella isabella
Pospolity gatunek. Głównie można go znaleźć na krawędziach raf koralowych. Ilość delikatnych, ciemnych linii na powierzchni muszli może być zróżnicowana wśród osobników tego gatunku. Niektóre nie mają tych pasemek w ogóle. Ślimaki chowają się pomiędzy skupiskami koralowców lub pod blokami martwych korali.
Cypraea kieneri kieneri
Nieczęsty lub nawet rzadki gatunek. Niemniej jednak widziałem parę żywych osobników. Jest to bardzo piękny gatunek, wszystkie, które widziałem, miały plamy na swoim płaszczu. Zwykle żyją pod niewielkimi kawałkami martwych koralowców w płytkiej wodzie, między krawędzią rafy koralowej a laguną, podobnie jak C. hirundo.
1 2 4 5
IdĹş do gĂłry
Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Polska wersja English version Muszle.net.pl - strona główna