Cypraea leviathan titan
Ten gatunek jest zwykle znajdowany podczas nurkowania. Kiedy sitko było w ruchu, można było znaleźć naprawdę duże muszle. Jednak nie widziałem do tej pory żadnego żywego osobnika C. leviathan titan.
Cypraea lynx
Pospolity gatunek. Niemniej jednak, nigdy nie widziałem żadnego dużego okazu C. lynx. Oczywiście, porcelanka występuje w wielu kolorach: od różowego po pomarańczowy, co jest cechą charakterystyczną dla niej. Ślimak zwykle żyje pod skałami w lagunach.
Cypraea mappa geographica
Rzadki gatunek na Seszelach. Zwykle znajdowany podczas nurkowania. Mi się udało znaleźć "świeży" martwy okaz na głębokości 6 metrów. Różnił się znacząco od typowej C. mappa geographica. Można to dostrzec na zamieszczonym obok zdjęciu. Widziałem jednego żywego osobnika w trakcie nurkowania, chował się pod martwym koralem na głębokości 28 metrów.
Cypraea moneta
Bardzo pospolity gatunek, zróżnicowany pod względem rozmiarów, kształtu i koloru, w niektórych miejscach można go w ogóle nie spotkać. Ślimak żyje zwykle w płytkiej wodzie.
Cypraea nucleus madagascariensis
Uważany za stosunkowo rzadki gatunek na Seszelach. Znalazłem w wodzie tylko jeden martwy okaz. Rybacy powiedzieli mi, że ślimak chowa się w blokach koralowych w ciągu dnia.
Cypraea owenii
Bardzo rzadki gatunek. Znalazłem tylko jeden martwy okaz osobnika nie w pełni dojrzałego.
Cypraea poraria
Nieczęsty do bardzo rzadkiego. Widziałem tylko 1. żywy okaz, ale znalazłem kilka martwych. Żywy osobnik został znaleziony pod kawałkiem martwego koralowca na żywej części rafy koralowej, na głębokości mniejszej niż 1 m.
Cypraea punctata berinii
Nigdy nie widziałem tego ślimaka w jego naturalnym środowisku. Parę lat temu znalazłem jedynie na plaży martwy okaz C. punctata berinii. Generalnie, jest uważany za pospolity w niektórych miejscach w wodach okalających wyspę Mahe.
Cypraea scurra scurra
Ten gatunek nie jest łatwy do zauważenia. Znalazłem jeden okaz pod płytami z koralu i parę na zewnętrznej części rafy koralowej, u nasady martwych koralowców. Część grzbietowa ślimaka może być brązowa, szara, złota lub bardzo ciemna. C. scurra scurra żyje zakopany między zwałowiskami korali razem z C. cicercula i C. globulus.
1 2 3 5
IdĹş do gĂłry
Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Polska wersja English version Muszle.net.pl - strona główna