Cypraea staphylaea laevigata
Ten gatunek nie jest bardzo pospolity. Okazy plażowe są znajdowane znacznie częściej niż żywe osobniki. Znalazłem jedną żywą C. staphylaea laevigata pod wielkim blokiem koralowym obrośniętym glonami od góry.
Cypraea succinta adusta
Nigdy nie znalazłem żadnego okazu tego gatunku. Mój kontakt z C. succinta adusta sprowadził się do kupna tej porcelanki u miejscowego sprzedawcy.
Cypraea talpa
Pospolity gatunek. Łatwy do dostrzeżenia w jego środowisku naturalnym ze względu na duże rozmiary. Głównie można go spotkać pod średniej wielkości blokami martwych koralowców w cieniu olbrzymich skał lub utworów koralowych. Znalazłem wiele świeżych, martwych okazów w czasie nurkowania, a także w trakcie pływania z rurką.
Cypraea teres
Uważany za pospolity gatunek, ale nigdy nie widziałem żadnego żywego osobnika. Znalazłem tylko kilka świeżych, martwych okazów, które różniły się między sobą kształtem i kolorami (znajdowały się na skraju żywej rafy koralowej).
Cypraea testudinaria
Rzadki gatunek w okolicach Seszeli. Znalazłem tylko 1. wielki, martwy okaz na głębokości 2 metrów.
Cypraea tigris
Pospolity gatunek, którego można spotkać pełzającego po koralach lub skałach w ciągu dnia. Jest bardzo zróżnicowany. Niemniej jednak nie znalazłem żadnego świeżego, martwego okazu. Ten widoczny na zdjęciu został kupiony od miejscowego rybaka.
Cypraea vitellus
Nieczęsty gatunek. Żywe osobniki, które widziałem, były ukryte w gąszczu korali, pod wielkimi blokami martwych bądź żywych koralowców w lagunach. Plażowe C. vitellus są znacznie częsciej spotykane. Większe porcelanki można znaleźć w szczelinach granitowych klifów (urwisk).
1 2 3 4
IdĹş do gĂłry
Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Polska wersja English version Muszle.net.pl - strona główna