O mnie

Nazywam się Krzysztof Kuźniar. Mam 26 lat i mieszkam we Wrocławiu. Jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej na wydziale PPT, kierunek Fizyka Techniczna, specjalność - Inżynieria Biomedyczna.


Moją pasją jest kolekcjonowanie muszli. Tym hobby zainteresowałem się w zasadzie przez przypadek. Jakieś 12 lat temu wybierałem się z bratem w góry pojeździć na nartach. Dzień przed wyjazdem graliśmy w kosza i mój brat złamał nogę. Trzeba było zmienić plany, więc wybrałem się z rodzicami na giełdę minerałów. Tam kupiłem pierwsze muszle, które stały się podwaliną przyszłej kolekcji (jedną z pierwszych zakupionych muszli był Murex nigrospinosus). Od tego czasu byłem częstym bywalcem tego typu giełd - jeździłem do Gdańska na Targi Dominikańskie, odwiedzałem giełdę minerałów w Hali Ludowej oraz jeździłem na wystawę muszli do Pragi.

Ostatnimi czasy niewyczerpalnym źródłem wiedzy o konchiologii, czyli nauce zajmującej się muszlami, stał się Internet. Obecnie znajduje się cała masa stron o tej tematyce, jednak zdecydowana większość jest napisana po angielsku (przydatne adresy można znaleźć w dziale Linki).

Muszle zdobywam zazwyczaj za pośrednictwem Internetu, a także na straganach lub w hurtowniach nad Bałtykiem. Jeżdżę również na wystawę muszli do Pragi, która odbywa się co roku w listopadzie. Ceny muszli są bardzo zróżnicowane i wahają się od dolara do kilku tysięcy za eksponaty niezwykle rzadkie. Wśród rodzin ślimaków najbardziej interesują mnie porcelanki (mam ok. 160 gatunków), triwie, stożki, szponiatki, rozkolce i wręgi (w dziale Galeria znajdują się zdjęcia muszli z mojej kolekcji).

Cały zbiór liczy ok. 1400 muszli, przy czym ilość gatunków to ok. 550. Jest to niewielka liczba, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że na świecie występuje 120 000 gatunków mięczaków! (jednak zdecydowana większość osiąga niewielkie rozmiary; liczba gatunków, które da się kolekcjonować, to kilkanaście tysięcy).

Mam bogaty zbiór muszli do wymiany. Do zaoferowania mam porcelanki, szponiatki, stożki, harpy i rozkolce, a także parę egzemplarzy z trytonów i uchowców. Zainteresowanych proszę o kontakt.


Oprócz kolekcjonowania muszli interesuję się koszykówką (gram w lidze WRONBA), motoryzacją, a także tworzeniem stron www.


Serwis Muszle.net.pl istnieje od maja 2004 roku. Główną ideą jego założenia było przedstawienie kolekcji muszli oraz zachęcenie potencjalnych kolekcjonerów do zajęcia się tym hobby. Początki, jak to zwykle bywa, były trudne, gdyż dopiero "raczkowałem" w temacie tworzenia stron www. Jednak upór i masa wyrzeczeń doprowadziły do stworzenia serwisu, jakim jest teraz. Mam nadzieję, że razem będziemy go rozwijać.


Wszelkie uwagi i spostrzeżenia możecie pisać na mój adres e-mailowy:

Idź do góry
Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Polska wersja English version Muszle.net.pl - strona główna