Gdzie oglądać i kupować muszle?

Muszle mięczaków są gromadzone przez liczne muzea świata i tysiące prywatnych zbieraczy. Również w naszym kraju ruch kolekcjonerski nabiera tempa. Jednak miejsc, gdzie można oglądać muszle mięczaków, jest stale niewiele. Przy czym większość muzeów, bo o nich mowa, znajduje się na Wybrzeżu. A oto nazwy stałych ekspozycji:

  • Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie MIR w Gdyni. Zbiory są eksponowane na najwyższym piętrze w holu Muzeum. Na zapleczu przygotowuje się okazy do rozszerzonej ekspozycji.
  • Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Okazy muszli są wystawione w sali budynku B, przylegającego do zabytkowego Żurawia Wielkiego.
  • Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Na terenie muzeum, które zostało usytuowane przy Placu Rybaka 1, są eksponowane muszle, rafy koralowe i inne okazy morskie.
  • Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ekspozycja zbiorów konchologicznych mieści się w zabytkowym budynku Collegium Iuridicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Grodzkiej 53.
  • Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Na początku 1993 roku została udostępniona ekspozycja konchologiczna, która znajduje się w byłej łaźni miejskiej przy ul. Sebastiana 9.

W większości wymienionych placówek muzealnych znajdują się punkty sprzedaży muszli i innych okazów morskich. Nie są to oczywiście jedyne tego typu miejsca sprzedaży w kraju. Odkąd nastąpiła wymiana złotego na tzw. twardą walutę, pojawiło się na naszym rynku więcej muszli, ale w przeważającej większości te okazy stanowią jedynie dodatek do innych oferowanych towarów. Stąd można je spotkać zarówno w sklepach zoologicznych, jak i kwiaciarniach czy sklepach z pamiątkami. Są również sprzedawane na straganach, w nadmorskich kurortach oraz na giełdach kamieni, które są organizowane sporadycznie w większych miastach. Zaś głównym dostawcą okazów morskich jest kilka nowo powstałych przedsiębiorstw improtowych, które ściągają je hurtowo z zagranicy.

Dzięki tej właśnie działalności importowej, egzotyczne muszle stały się stosunkowo łatwo dostępnym towarem na polskim rynku i, co ważne, ich ceny gwałtownie spadły. Jednak teraz, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, ceny muszli mogą znów pójść w górę, na skutek nałożonego na nie podatku.

Źródło: "Klejnoty morza" K. Dworczyk, W. Dworczyk
IdĹş do gĂłry
Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Polska wersja English version Muszle.net.pl - strona główna