Oczyszczanie i konserwacja muszli

Artykuł i zdjęcia pochodzą ze strony: www.seashell-collector.com
Tłumaczenie: Krzysztof Kuźniar, 8 listopada 2004 r.

Zacznę od tego, że metoda oczyszczania muszli tak naprawdę zależy od rodziny/gatunku, który masz zamiar oczyścić.

Jeśli muszla jest naturalnie gładka i lśniąca (jak porcelanki, Olividae, Marginellidae) unikaj stosowania jakiejkolwiek substancji, by uczynić ją bardziej błyszczącą! Możesz ją wówczas zniszczyć!

Poniżej znajdują się tytuły do poszczególnych sekcji. Oto one:

  • Najlepszy sposób na usunięcie mięczaka z wnętrza muszli
  • Alternatywne rozwiązania
  • Czyszczenie zewnętrznej części naturalnie niewypolerowanej muszli, która ma niezbyt przyjemny wygląd z uwagi na osadzanie się kolonii glonów na jej powierzchni
  • Pozbywanie się periostrakum (głównie stożki, Ranellidae i Strombidae)
  • Konserwacja muszli na przestrzeni lat

1. Najlepszy sposób na usunięcie mięczaka ze środka muszli.

Tak więc, najlepiej jest włożyć muszlę do zamrażarki na przynajmniej jeden dzień (wskazane 2-3 dni). Po tym czasie, wyjmij ją i pozwól jej się powoli odmrozić (nie należy wkładać muszli do gorącej lub wrzącej wody bądź wystawiać na działanie promieni słonecznych, jest to niepotrzebne). Nie dopuść do sytuacji, że "sok rozkładowy z mięczaka" (płyn) zacznie się wylewać w czasie rozmrażania! W tym celu, umieść muszlę w małym pojemniku wypełnionym piaskiem w następujący sposób: rynna syfonalna musi być skierowana w dół, z tego wynika, że muszla musi znajdować się w pozycji pionowej.

M. Lebeon Roger (Francja) radzi, by technikę zamrażania i rozmrażania stosować kilka razy. Sprawia to, że ciało mięczaka będzie miało konsystencję płynnej papki i wtedy jest już bardzo łatwo usunąć resztki ze środka przy pomocy silnego strumienia wody.

Wtedy należy się zaopatrzyć w narzędzie z zakrzywioną końcówką, najlepsze są te stosowane w gabinetach stomatologicznych (poproś o nie swojego stomatologa - na pewno ma starsze i lekko zużyte igły dentystyczne). Wyjmij powoli zwierzę. Uważaj ze stożkami, możesz zniszczyć jego wargi, które są niezwykle kruche...

Aby zakończyć pracę, będziesz musiał wyczyścić wnętrze muszli (niewielka część mięczaka pozostaje zwykle w środku). Najszybszą metodą jest użycie silnego strumienia wody (uważaj, by muszla pod wpływem wysokiego ciśnienia wody nie wyślizgnęła Ci się z ręki...).

Jeśli nie masz innej możliwości, zawsze można pozostawić muszlę na dworze na kilka dni (ukryj tylko przed promieniami słonecznymi). Do odpowiednio dużych porcelanek (przynajmniej 3 cm) możesz spróbować silnego strumienia wody przed użyciem igły dentystycznej. Mięczak może wyjść z muszli "o własnych siłach" i nie pozostawi niczego w środku. Ale ważne, żeby to było kompletnie odmrożone!!

W celu uniknięcia przykrego zapachu, który może się ujawnić w czasie tych zabiegów, możesz umieścić muszlę w chemicznym rozpuszczalniku - wybór odpowiedniej chemii zależy od rodziny danego osobnika. Instrukcja do muszli o naturalnym połysku (porcelanki, Marginellidae, Olividae) - włóż ją do naczynia z zawartością 90% alkoholu (etanol). Wówczas, jeśli zapach nadal będzie się utrzymywał, możesz ostrożnie wlać bardzo niewielką ilość czystego wybielacza (najbardziej zagęszczonego, jaki masz) do otworu muszlowego.

Nie pozwól, by zewnętrzne powierzchnie muszli porcelanek, Marginellidae, Olividae weszły w kontakt z wybielaczem; może to doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia muszli!!!

Pozostaw muszlę na jeden dzień, by nasiąknęła i wtedy usuń wybielacz ze środka (jeśli wcześniej nie wyparował).

Unikaj wkładania naturalnie wypolerowanej muszli jak np. porcelanki do wody, a jeśli już to nie pozostawiaj na dłużej niż na kilka minut; to może uszkodzić muszlę. Pierwszym objawem takiego zniszczenia będzie nieodwracalna tęcza - coś na podobieństwo promyków na grzbiecie porcelanki.

2 3
IdĹş do gĂłry
Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Polska wersja English version Muszle.net.pl - strona główna