Jak robić zdjęcia muszlom?

Artykuł i zdjęcia pochodzą ze strony: www.femorale.com.br
Tłumaczenie: Krzysztof Kuźniar, 23 czerwca 2006 r.
Naszym celem nie jest przedstawienie ustalonych reguł, którymi należy się kierować przy robieniu zdjęć, ale chcemy się z Tobą podzielić naszą wiedzą i doświadczeniem.

Na początek, powinieneś znaleźć idealne miejsce, by odpowiednio ustawić swój sprzęt fotograficzny: dostateczna ilość naturalnego światła i stabilne biurko pomogą Ci w uzyskaniu dobrych zdjęć. Ustaw aparat fotograficzny na statywie albo na dodatkowym stoliku i sprawdź czy jest mocno przytwierdzony. Spróbuj umieścić go na poziomie, który jest wygodny dla Ciebie do pracy, by nie dopuścić do przemęczenia kręgosłupa. Sztucznego światła można użyć przy zdjęciach cyfrówką, której auto focus (automatyczna ostrość) będzie pracować tylko przypadku, gdy będzie dostępna niewielka ilość światła.


Lampa pierścieniowa jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Jest to najprostsza metoda uzyskania szybkiego i jednolitego światła. Kolejnym trikiem jest użycie kartki białego papieru lub aluminiowej folii, aby wykorzystać odbicie światła dziennego do redukcji i eliminacji cieni. Należy być przy tym uważnym, by nie doszło do skierowania światła na soczewki, bo auto focus nie będzie wówczas prawidłowo działał.

Zrób szpilkę (wałek), za pomocą której podniesiesz muszlę z tła. Szpilką może być metalowa rurka lub kawałek plastiku. Ten sposób ekspozycji zamaże tło i zredukuje cienie. Wetknij szpilkę do kawałka drewna tak, żeby konstrukcja była na tyle stabilna, by utrzymać cięższe muszle. Użyj podpórki i plasteliny w celu przytrzymania muszli na końcu szpilki (te materiały możesz kupić w sklepach z zaopatrzeniem biurowym).Jednym z najczęstszych błędów jest umieszczanie muszli bezpośrednio na tle, co powoduje powstanie ostrych cieni. Jeśli zostawisz to tło na swoim obrazku, końcowy efekt będzie mizerny. Wiele osób zaproponowałoby tło o zupełnie innym kolorze niż muszla. Na zdjęciu po prawej stronie poniżej zrobiliśmy zdjęcie porcelance na niebieskim tle. Błyszczące muszle zawsze produkują odblask tła, co jest trudne do usunięcia, nawet techniką cyfrową. Spróbuj więc użyć czarnego aksamitu, by mieć pewność, że nie nastąpią dodatkowe odbicia. Przy ciemnych muszlach możesz zastosować kawałek białego papieru i później przerobić zdjęcie w edytorze graficznym (Photoshop, Gimp, Corel itp.).


2
IdĹş do gĂłry
Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Polska wersja English version Muszle.net.pl - strona główna