Proces czyszczenia muszli

Artykuł i zdjęcia pochodzą ze strony: www.femorale.com.br
Tłumaczenie: Krzysztof Kuźniar, 22 lipca 2006 r.

Po pierwsze, zostaw muszlę w 30% roztworze alkoholu na 2 do 10 dni (zależy od gatunku), lub możesz spróbować metodę "zamrażanie-odmrażanie" przez parę dni. Wyciągnij następnie zwierzę za pomocą haczyka, igły dentystycznej lub pary penset. Usuń wieczko i odłóż je na bok (zwróć uwagę na jego oryginalną pozycję).

Niektórzy ludzie wolą gotować ślimaka, my zamiast tego preferujemy alkohol lub metodę zamrażania.Skieruj silny strumień wody do środka muszli.


Pozostaw muszlę w 10-30% roztworze wybielacza na okres od kilku minut do kilku godzin. Po tym czasie, wyczyść muszlę, by usunąć brud. Zostaw ją później do wyschnięcia w dobrze wentylowanym miejscu z dala od światła słonecznego (można użyć specjalnego filtru wilgoci).


Używając wiertła dentystycznego, igły lub innego podobnego narzędzia, spróbuj delikatnie usunąć narośl na muszli (inkrustację). Może być konieczne ponowne włożenie muszli do wybielacza, jeśli na powierzchni pozostanie brud.


Włóż bawełnę do środka - wystarczająco dużo, by podtrzymać wieczko; przytwierdź (lub przyklej) wieczko w odpowiedniej pozycji. Delikatnym pędzelkiem nałóż trochę oliwki natłuszczającej dla dzieci lub oleju silikonowego.Te instrukcje można stosować do większości muszli. Oczywiście mogą się one różnić między gatunkami.
By dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł Czyszczenie muszli - wskazówki.
IdĹş do gĂłry
Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Polska wersja English version Muszle.net.pl - strona główna