1. Niektóre muszle można oczyścić stosując tylko silny strumień wody (możesz to sprawdzić, zanim użyjesz haczyka).
 2. By usunąć pierwszy narost, potrząś mocno muszlą trzymając ją w cienkiej warstwie piany lub w ręczniku. Bądź przy tym ostrożny!
 3. Spróbuj usunąć mięsień na columelli za pomocą haczyka.
 4. Jeśli stwierdzisz, że zwierzę jest zbyt mocno przytwierdzone do muszli, będziesz zmuszony do zastosowania się do jednej z tych opcji:
  • pozostaw muszlę w 30% roztworze alkoholu na parę tygodni
  • daj zgnić ślimakowi przez 1 lub 2 dni
  • zamroź go ponownie i spróbuj tak stosując wspomnianą wcześniej metodę (bądź ostrożny, bo niektóre muszle mogą popękać przy tym zabiegu).
  • przygotuj wiadro z detergentem i zostaw w nim muszlę na 24 godziny. Spróbuj ją następnie umyć, a jeśli to nie poskutkuje, odczekaj parę dni i włóż ją ponownie do wiadra. Zmieniaj roztwór co dwa dni. Nigdy nie pozwól ślimakowi się "rozłożyć" w wodzie. I używaj dużo wody na małe ilości muszli. To pozwoli uniknąć możliwości zniszczenia muszli przez kwasy wydzielane przez ślimaki.
 5. Jeśli ci się uda, włóż muszlę do roztworu wybielacza odkładając na bok wieczko. Zawsze jest dobrze zachować oryginalne wieczko z jego muszlą.
 6. Spróbuj zdobyć pojemnik z płaską powierzchnią na jego brzegu, po to, abyś mógł tam położyć wieczko.
 7. Zmyj wybielacz z powierzchni muszli i pozostaw ją do wyschnięcia. Mamy w naszym laboratorium filtr wilgoci, który używamy bez przerwy. Ty też możesz wykonać swój własny używając w tym celu pudełka z żarówką w środku (stosuj żarówkę o małej mocy, aby zapobiec pożarowi), a górna warstwa pudełka powinna być wykonana z aluminium, gdzie umieścisz muszlę (dzięki temu szybciej się wysuszy).
 8. Po tym, jak muszla już wyschnie, możesz zacząć proces czyszczenia zewnętrznej części muszli.
 9. Jeśli możesz, skorzystaj z urządzenia dentystycznego do borowania wybierając odpowiednie wiertło; duże i ostre do grubej warstwy brudu, lub małe do drobnych naleciałości. Czasem grubą warstwę koralu można oddzielić stosując delikatne uderzenia młoteczkiem. Trzeba przy tym szczególnie uważać, by nie zniszczyć muszli.
 10. Jeśli dostrzeżesz zielone plamki (algi) pod powierzchnią brudu, będziesz musiał poddać muszlę ponownemu wybielaniu.
 11. Nie sklejaj wieczka tuż po czynnościach oczyszczających; poczekaj parę dni, by upewnić się, że zwierzę nie zostało we wnętrzu muszli. Jeśli masz przeczucie, że coś jeszcze jest w środku, umyj muszlę ponownie.
 12. Jeśli muszla nie śmierdzi, wypełnij jej wnętrze bawełną i przyklej wieczko. Jasne wieczka nie potrzebują dużo bawełny i kleju (np. Conusy - stożki), przy ciężkich wieczkach będziesz musiał zatkać starannie bawełną wnętrze muszli i użyć więcej kleju, w przeciwnym razie wieczko będzie odpadać ulegając zniszczeniu.
 13. Po umyciu małży, musisz je pozostawić do wyschnięcia z zamkniętymi połówkami. Użyj w tym celu taśmy klejącej (unikaj tych kolorowych); jeśli pozwolisz małży wyschnąć, nie próbuj jej zamykać; pozostaw ją na parę godzin w wodzie i później spróbuj powtórzyć zabieg.
 14. Jeśli połówki małzy są już rozdzielone, sklej je umieszczając jedynie kroplę kleju na zawiasach.
 15. W celu zakończenia całego procesu, użyj oliwki dla dzieci nakładając ją na powierzchnię muszli przy pomocy pędzelka z miękkimi włoskami.
 16. Niektóre muszle ślimaków lądowych mają ładne periostrakum, które zniknie po posmarowaniu muszli olejkiem, więc ... decyzja należy do ciebie.
 17. Przy muszlach z grubym periostrakum możesz zastosować mieszankę 50% r-ru alkoholu, 50% gliceryny; to uczyni periostrakum gładkim (należy te czynności wykonać, gdy muszla jest mokra; nie pozwól jej więc wyschnąć).
 18. Jako ostatnią radę, co do usunięcia przykrego zapachu muszli, daj ją swojemu przyjacielowi, ups, chodzi nam o umieszczenie małej ilości formaldehydu w środku muszli i pozostawienie jej u niego przez 1 lub 2 miesiące. Nie zanurzaj jej w roztworze, wlej go jedynie do środka.
Po latach czyszczenia muszli, spróbowaliśmy każdej metody, aby uczynić nasze muszle pięknymi. Oczywiście, jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, bo ciągle mamy muszle, których nie sposób oczyścić.
Miłego czyszczenia!
1 2
IdĹş do gĂłry
Ustaw jako startową Dodaj do ulubionych Polska wersja English version Muszle.net.pl - strona główna